Rüzgarlı Caddesi Çapar İş Merkezi

No: 16/62 Altındağ / ANKARA
Sizi Arayalım

Cami Temizliği

Cami Temizliği
Cami Temizliği

İslam dini, her koşulda temiz olmayı emrettiği gibi, yapılan ibadetlerin de temiz alanlarda yapılmasını ve o şekilde sürdürülmesini emretmiştir. Su bulamadığımız yerde toprakla teyemmüm yaparak temizlenmemizi, her namaz ve Kur’an okunması öncesinde abdest alınmasını zorunlu kılan İslam dini, hem insanların yaşamlarını kolaylaştırmak, hem de daha sağlıklı bir hale getirmek için bu zorunlulukları öngörmüştür.

Dini olarak doğrudan bir kural olarak kabul edebileceğimiz bu durum, özellikle de Allah’ın evi olarak kabul edilen camilerde çok daha ciddi bir hale bürünmektedir. Bilindiği üzere camiler, gün içinde pek çok kişinin dini vecibelerini yerine getirmek amacıyla ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Birçok Müslüman, namazını evde kılmak yerine cemaatla birlikte kılmayı tercih etmekte, bu sayede toplumsal ve dini bağlar çok daha güçlü bir şekilde yerinde kalabilmektedir. Ayrıca Cuma namazları ve bu sırada vaaz verilirken oluşan insan kalabalığı da düşünüldüğünde, dini zorunluluk olan “ibadet alanını ve bedeni temiz tutmak” çok daha zorlaşabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü kurumsal bir firmayla anlaşma yaparak cami temizliği konusunda bu kişilere güvenmek yapılabilecek en makul tercihlerden birisi olacaktır.

Temizlik konusunda kurumsal hizmet veren şirketler, yapılan görüşmeler sonrasında cami temizliği için belirli periyotlarla bu mekanı ziyaret ederek, gerekli koşulları da gözönönde bulundurmak suretiyle temizlik işlemlerini başarıyla gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede hem camide namaz kılan müminlerin, hem de vazifesi gereği sürekli cami içinde bulunması gereken insanların rahat bir şekilde yaşamlarını devam ettirmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Cami temizliği yapan firmalar, üstte bahsettiğimiz anlaşmaların yapılmasının ardından halılar, mermerler, avizeler, duvarlar ve çiniler için ayrı ayrı ekipmanlar getirerek, bu alanların temizliğini titiz bir şekilde halledebilecek yetkinliğe sahip olmak durumundadır. Mermer alanlar birçok camide fazlaca yer kapladığı için buradaki temizlik de bölgenin genel temizliği için hayatidir. Halıyla kaplı bölgeler ise namazın kılınmasına doğrudan ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla halı ve mermer bölgelerinin yıkama sıklığı, saydığımız diğer bölgelere göre daha fazla olmalı ve işlemler baştan savma olmaktan uzak, ciddiyetli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Zaman zaman rutin temizlik dışında, cami içinde alınması gereken ek önlemler de olabilir. Böyle durumlarda cami temizliği yapan firma, müşterisi konumunda bulunan kişilerden veya kurumlardan gerekli onayı alarak –ek ücret veya sözleşme dahilinde olmak üzere- bunları da gerçekleştirebilmelidir. Bunlara örnek olarak mermerlerin cilalanması ve rutin temizliğin çıkartamayacağı halı kirlerinin özel malzemelerle temizlenmesi örnek gösterilebilir.

TSE onayları alınmış temizlik malzemeleriyle çalışma yürütmekte olan, ellerinde bulunan ekipmanları kullanmak için iyi bir eğitimden geçirilmiş profesyonel çalışanlar barındıran Ece-Temizlik.com, cami temizliği için tercih edilmesi gereken ilk seçenek olarak karşımızda durmakta. Üstte saydığımız sorunların tamamının engellenebilmesi için ise bu firmalarla sözleşme yapılması ve hemen işlemlere girişilmesinin yeterli olacağını düşünmekteyiz.